Ekoskolu Ziemas forums atgriežas Valmierā

2023. gada 20. februārī

Ekoskolu Ziemas forums atgriežas Valmierā

2023. gada 20. februārī

Februāra pēdējā nedēļas nogalē norisināsies Vides izglītības fonda organizētais Ekoskolu Ziemas forums sadarbībā ar Valmieras pašvaldību, Valmieras 2. vidusskolu, Vidzemes Augstskolu un Rīgas Tehnisko universitāti. Forums notiks Valmieras 2. vidusskolā no 24. līdz 26. februārim, kur pulcēsies vairāk nekā 230 jaunieši un pedagogi.

Ekoskolu Ziemas forums ir izglītojošs un pieredzes apmaiņas pasākums, kur jaunieši un pedagogi piedalās vides aizsardzību un izglītību saistītās apmācībās un praktiskās nodarbībās. Tiks pievērsta uzmanība ar vidi saistītām tēmām - klimata pārmaiņas, aprites ekonomika, ilgtspējīga mobilitāte un pārtikas sistēmas, kā arī citas Ekoskolu tēmas, sniedzot iespēju dalīties pieredzē par vides izglītības īstenošanu un videi draudzīga dzīvesveida veicinošām aktivitātēm izglītības iestādē un tās apkārtnē.

‘’Ar prieku paziņojam, ka pēc nelielas pauzes astoto reizi norisināsies Ekoskolu Ziemas forums. Tajā tiekas jaunieši un pedagogi no visas Latvijas, lai apmainītos pieredzē par vides izglītības un praktisko vides aizsardzības aktivitāšu īstenošanu izglītības iestādēs un tās apkārtnē, kā arī veicinātu izpratni par dažādām vides un ilgtspējīgās attīstības tēmām, lai pēc foruma būtu gan zināšanas, gan prasmes un kopumā motivācija darboties vides aizsardzības un izglītības labā. Šo trīs dienu laikā paredzētas dažādas izglītojošas nodarbības un prasmju darbnīcas, skolēniem hakatons, kā arī saliedēšanās, pieredzes apmaiņas aktivitātes un jautra kopā būšana gan jauniešiem, gan pedagogiem.’’ stāsta Ekoskolu programmas vadītājs Latvijā Daniels Trukšāns.

Starp trīs dienu izglītojošajām apmācībām un prakstiskajām nodarbībām norisināsies hakatons jeb ideju maratons sadarbībā ar RTU Zinātnes un inovācijas centru. Jauniešiem būs iespēja radīt idejas un tikties ar mentoriem, lai atrisinātu Valmieras novada pašvaldības, SIA “ZAAO” un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) izvirzītos izaicinājumus, kas saistīti ar mobilitāti, resursu patēriņu un pārtikas sistēmām. 

Praktisko prasmju darbnīcās un izglītojošās nodarbībās ar padomiem dalīsies virkne ekspertu, vēršot uzmanību aktuālajām tēmām, piemēram, kā mainīt pārtikas sistēmas, kas ir ekoloģiskā pēda un Zaļais kurss, kāds ir klimatu saudzējošs dzīvesveids un citas tēmas. Nodarbības vadīs pārstāvji no Baltic Studies Centre, Augi & Draugi, biedrības ‘’Zaļā brīvība’’, SIA “ZAAO”, Vidzemes plānošanas reģions, Eiropas Klimata pakts, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, mantots.permakultura.lv, Skola mazajiem Poga, Pasaules Dabas Fonds, Vidzemes Augstskola, Rīgas Tehniskā universitāte, Ēdamzāle, KompostsLV, Latvijas Dabas fonds, EŽI, IdeaLAB, Young Media Sharks un citi. 

Arī šogad pasākuma norise plānota pēc iespējas videi draudzīgāka - netiks izmantoti vienreizlietojamie trauki un tiks uzmanīts, lai atkritumu daudzums būtu pēc iespējas mazāks, kā arī lai enerģijas resursi tiktu izmantoti pēc iespējas efektīvāk. Ēdienkartē plānots samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums, savukārt par videi draudzīgiem risinājumiem sadzīviskām vajadzībām parūpējušies pasākuma atbalstītāji: ar SIA “NMS RIGA” atbalstu foruma laikā būs pieejams “LUCART” higiēnas papīrs, kas ir iegūts no pārstrādātām tetrapaku celulozes šķiedrām, un SIA “Purenn” foruma vajadzībām nodrošinās videi draudzīgāku sadzīves ķīmiju. Paldies jāsaka arī pārējiem Ekoskolu Ziemas forumu 2023 atbalstītājiem - Latvijas vides aizsardzības fonds, Valmieras novada pašvaldība, beziepakojuma veikals "Burka", Riekstotāji, Cilpo.lv, Dabas aizsardzības pārvalde, Līgatnes dabas takas, Valmieras Drāmas teātris, ieber.lv, Sigulda Zoo, SIA “Greenery”, Tīklu parks Zeit, RTU Zinātkāres centrs ‘’Futurimo Rīga’’, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC).

Ekoskolu Ziemas forums 2023 programma: https://ej.uz/ofwq
Dalībnieku (izglītības iestāžu) saraksts: https://ej.uz/66p4

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 190 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas, tehnikumi un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 73 valstīs un tajā iesaistījušās 59 000 skolu. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi draudzīgas un ilgtspējības principiem atbilstošas rīcības. 

Vides izglītības fonds (VIF) ir dibināts ar mērķi veicināt ilgtspējīgu attīstību ar vides izglītības palīdzību. VIF pamataktivitātes ir saistītas ar pasaules vadošās vides izglītības organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) programmu īstenošanu Latvijā. Pasākums tiek īstenots ar Valmieras novada pašvaldības, ClimACT, E3UDRES2, Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, jauniešu programmu nodrošinot projekta “Jaunie izgudrotāji ilgtspējīgai attīstībai” ietvaros.

Vides izglītības fonds:
 
Ekoskolas:
Informāciju sagatavoja Evelīna Krieviņa - Hammere, jaunumi@videsfonds.lv 
Kontaktinformācija saziņai par Ekoskolu Ziemas forums 2023 - Līva Stade, liva.stade@videsfonds.lv