Jau desmito gadu Latvijā norisinās Rīcības dienas (Ziņa medijiem)

2022. gada 7. novembrī

Jau desmito gadu Latvijā norisinās Rīcības dienas (Ziņa medijiem)

2022. gada 7. novembrī
Ar saukli “Mazas rīcības – liela ietekme” no 7. līdz 13. novembrim visā Latvijā norisinās Rīcības dienas. Šajā nedēļā 62666 bērnu un jauniešu no vairāk kā 145 izglītības iestādēm pievērsīs sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un vides piesārņojumam.
 
“Šogad Rīcības dienas ir jo īpaši liels notikums, jo notiek jau desmito gadu un starptautiski iesaistīs vairāk nekā 750 000 bērnu no 104 valstīm. Rīcības dienas arī sakrīt ar Ēģiptē notiekošo 27. ANO Klimata konferenci, kur politiķiem un ekspertiem jāvienojas par straujāku rīcību klimata pārmaiņu krīzes ierobežošanai. Prieks, ka Ekoskolas un citas izglītības iestādes gan Latvijā, gan visā pasaulē ir kā labās prakses piemērs, kas šajā dienās īstenos dažādas aktivitātes un piedāvās risinājumus globālām vides problēmām, īstenojot vietēja mēroga rīcības. Izglītības iestādes šajās dienās parādīs, ka ar mazām rīcībām, ja mēs darām tās visi kopā, varam panākt lielas pārmaiņas,” stāsta Ekoskolu programmas vadītājs Latvijā Daniels Trukšāns.

Rīcības dienas notiks jau desmito gadu un ar saukli “Mazas rīcības – liela ietekme” izcels katras mazas rīcības nozīmi. Ieteicamie tematiskie virzieni šogad ir klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības izzušana un vides piesārņojums. Skolēni, skolotāji un izglītības iestādes minētos mērķus aktualizēs ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm.

Vēršot uzmanību uz klimata pārmaiņām, Ēdoles pamatskolā tiks veidota video uzruna sabiedrībai, kā arī tiks veikta vietējo iedzīvotāju aptauja par zaļo domāšanu un gatavota “viszaļākā” jeb videi draudzīgākā sviestmaize, turklāt skolas vestibilā tiks ierīkots lietu maiņas punkts. Skolas ēdnīcā arī tiks pasniegtas veģetāras maltītes. Savukārt Ulbrokas vidusskolā klimata pārmaiņu tēmu aktualizēs, īstenojot akciju “Elektrības detektīvi”, skolā izslēdzot nevajadzīgās elektroierīces un apgaismojumu. Tiks īstenota arī zibakcija – klimata pārmaiņu gājiens no skolas līdz Ulbrokas pērlei.

Izvirzot kā galveno tēmu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, Cēsu novada Liepas pamatskolā notiks skolas apkārtējās vides uzlabošana ar akciju "Gribu redzēt savu skolu košāku": pavasara sīpolpuķu tulpju, krokusu, sniegpulkstenīšu, zilsniedzīšu un muskaru stādīšana. Tiks arī veidota projektu izstrāde "Kādu es redzu savas skolas apkārtni?"', kā arī notiks nodarbības ar ainavu arhitekti Mētru Augškāpu, aplūkojot veidus, kā labiekārtot skolas apkārtni, saglabājot dabisko vidi un bioloģisko daudzveidību. Stundas tiks aizvadītas izglītojošās nodarbībās ar jaunāko klašu skolēniem par bioloģisko daudzveidību un klimata pārmaiņām.

Rīcības dienās aktualizējot tēmu – vides piesārņojums – Olaines pirmsskolas izglītības iestāde "Magonīte" samazinās pārtikas izmešanas daudzumu atkritumos, kā arī tiks veikta izpēte par izglītības iestādē izmantotajiem videi draudzīgajiem  produktiem. Rīcības dienās “Magonīte” rīkos arī akciju “Ej kājām”. Turpretī Mārupes pamatskola šī mērķa ietvaros veidos akciju "izgaismo Latviju un savu skolu zaļi", Lāčplēša dienā aicinot sabiedrību neizmantot sveces, kuras ir dažāda veida ietvaros (plastmasas vai stikla), un kas parasti netiek nodotas pārstrādei, jo ir bojātas ar vasku. Lai izvairītos no lieku atkritumu izveidošanas, skola aicinās Mārupes iedzīvotājus Lāčplēša dienā pulksten 19:00 izteikt piemiņu ar dažādu gaismekļu vienlaicīgu iedegšanu, neradot liekus atkritumus no sveču ietvariem.

Vairākās izglītības iestādēs tiks rīkoti gājieni, debates un izglītojošas mācību stundas par vides problēmām, notiks dažādās aktivitātes ārā, veidotas ekskursijas un konkursi. Vairākās aktivitātes ir plānotas, izrādot atbalstu Ukrainai. Ar Rīcības dienu dalībnieku pasākumiem var iepazīties Ekoskolu mājaslapā, kurā ir aprakstīta katra dalībnieka aktivitāte un atrašanās vieta Latvijā.



Pirmā starptautiskā “Ekoskolu Rīcības dienu” kampaņa notika 2012. gadā un kopš tā laika ik gadus novembris tiek ieskandināts ar bērnu un jauniešu aicinājumiem rīkoties vides aizsardzības labā. Latvijas Ekoskolas un citas izglītības iestādes ik gadus piedalās nedēļu ilgā starptautiskā kampaņā ar mērķi uzrunāt sabiedrību, vērst uzmanību nozīmīgām vides problēmām un ikvienu rosināt uz rīcību, kas var palīdzēt šīs problēmas mazināt. Kampaņas laikā tiek organizētas dažādas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes un uzsāktas praktiskas iniciatīvas, kuru mērķis ir piedāvāt vietēja mēroga risinājumus globālām vides problēmām 

Vides izglītības fonds (VIF) ir dibināts ar mērķi veicināt ilgtspējīgu attīstību ar vides izglītības palīdzību. VIF pamatktivitātes ir saistītas ar pasaules vadošās vides izglītības organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) programmu īstenošanu Latvijā. Pasākums tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu projektā “FEE International programmu darbības nodrošināšana Latvijā 2022.gadā” (proj.nr. 1-08/4/2022).

Daniels Trukšāns