Ūdens diena

2022. gada 14. martā

Ūdens diena

2022. gada 14. martā
Kas ir ūdens diena?

Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Un tā akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, tā patieso vērtību un to, kā mēs visi kopā varam labāk aizsargāt šo vitāli svarīgo resursu, jo piesārņojums daudzviet rada milzu izaicinājumus nodrošināt cilvēka pamatvajadzību pēc tīra ūdens. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.

Ūdens diena 2022

Šī gada tēma – “Gruntsūdeņi – padarīt neredzamo redzamu.” Ūdens dienu svin 22. martā.

Gruntsūdeņus ikdienā nav iespējams novērot, bet to ietekme ir redzama visur. Tie atrodas zemē kā apslēpts dārgums, kas bagātina mūsu dzīvi. Sausākajās pasaules daļās tas var būt vienīgais veids, kā cilvēki var piekļūt ūdenim. Gandrīz viss šķidrais saldūdens pasaulē atrodams gruntsūdeņos. Ikdienā tie palīdz nodrošināt dzeramā ūdens piegādi, lauksaimniecību, rūpniecību un ekosistēmas. Daudzviet, īpaši vietās, kur nav pietiekami daudz nokrišņu, cilvēki pārmērīgi izmanto un piesārņo gruntsūdeņus. Pilnīga gruntsūdeņu atgūšanās no piesārņojuma var ilgt gadu desmitus vai pat gadsimtus. Gruntsūdeņiem būs izšķiroša nozīme, pielāgojoties klimata pārmaiņām. Mums ir jāstrādā kopā, lai spētu saglābt un ilgtspējīgi izmantot šo vērtīgo resursu.

Kā atzīmēt šo dienu?

*Ūdens dienā ir iespēja rīkot lekcijas, nodarbības, radošās darbnīcas.

*Noteikti doties pastaigā dabā, meklējot dzīvību ūdenī, izstaigāt pavasara ūdeņos burbuļojošās straujupes.

*Šajā dienā ir brīnišķīga iespēja runāt ar sabiedrību par visu apkārtējo ekosistēmu nozīmi ūdens veidošanā, uzturēšanā un saglabāšanā un cilvēku radītajām ietekmēm dabā, ūdens piesārņojumu un iespējamiem risinājumiem.

Aicinām dalīties ar savām aktivitātēm, pievienojot foto atskatus šeit: https://ej.uz/Padlet_vides_dienas_marts

Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #ūdensdiena #worldwaterday

Noderīgi materiāli par Ūdens dienu atrodami šeit:

Ekoskolu infografika par ūdens tēmu: ej.uz/ekoudensinfo

Līva Stade